SZKOLENIE – WŁOCHY

Nazwa szkolenia:
Innowacyjne techniki dla nauczycieli, mentorów i edukatorów, pomagające walczyć ze spadkiem motywacji.

Miejsce: malownicza miejscowość Soverato znajdująca się w centrum włoskiego regionu Kalabria.

Termin: 22 – 29 kwietnia 2023 r

Uczestnicy: Tomasz Mazur i Rafał Zając.

Cel kursu i jego przebieg:

Celem kursu było dostarczenie podstawowych narzędzi, które pomogą nauczycielom lepiej zrozumieć swoją rolę. Poza byciem nauczycielem przedmiotu – zdobyć kluczowe kompetencje, aby odgrywać bardziej aktywną rolę w pomaganiu i motywowaniu uczniów.

W trakcie kursu podkreślono, jakie są różnice między postaciami coacha
i mentora oraz wskazano, która z nich lepiej pasuje do nauczyciela. Coach może pomóc uczniowi w wyznaczeniu celów i dać mu narzędzia do ich osiągnięcia. Mentor to także przewodnik, wzór, którego oddziaływanie może trwać dłużej i wykraczać poza ramy szkoły.

Uczestnikami szkolenia byli nauczyciele z: Belgii, Finlandii, Francji, Łotwy, Rumunii. Kurs łączył w sobie edukację formalną i pozaformalną w pomieszczeniach i na zewnątrz. Prowadzący zajęcia umożliwili wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczestnikami z różnych krajów europejskich w obszarze pracy z młodzieżą. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli z lokalnych szkół zaistniała możliwość rozwijania innowacji i tworzenia sieci kontaktów
na potrzeby przyszłych projektów.